کنجاله پالم یک ماده برای خوراک دام و طیور

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت مادر تخصصی؛ حسام الدین محمد اسفار، مدیر بخش آسیای مرکزی سفارت مالزی در جمهوری اسلامی ایران در دیدار با حسین شاهباز، سرپرست روابط عمومی و اموربین الملل و سید علی میران جدی رئیس اداره توسعه سرمایه گذاری شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری دربخش کشاورزی و مدیران برخی از صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی که در روز یکشنبه 11 مهرماه 1400 در دفتر صندوق حمايت از توسعه فرآورده هاي لبني برگزار شد، گفت: ارتباط ایران با مالزی از قدیم الایام برقرار بوده است و می تواند در زمینه خوراک دام و طیور نیز گسترش یابد.

ایشان افزوند: مالزی سالانه حدود 2.5 میلیون تن کنجاله پالم به عنوان خوراک دام به کشورهای متعددی شامل نیوزلند، هلند، آلمان، ویتنام و …. صادر می کند. این کنجاله دارای 7 الی 10 درصد چربی بوده و برای افزایش چربی شیر مناسب است. ولی مقدار پروتئین آن کم بود (14 درصد بوده که نصف کنجاله سویاست). الیاف کنجاله پالم بین 20 الی 23 درصد است و رطوبت آن حدود 9 درصد می باشد. از آنجا که آب و هوای مالزی استوایی و با رطوبت بالاست صنعت دام و طیور در آن ضعیف است و کل کنجاله تولیدی کشور صادر می شود.
وی افزود: روغن پالم و کنجاله آن غنی از مکمل ها مغذی گیاهی از قبیل کاروتین، ویتامین E ، فیتوایترول، فوسفولیپید، اسکوالین، فنولیک اسید و فلونوئید و کوآنزیم است.
حسین ایزدی، مدیرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش دامپروري و توليدات دامي نیز در این جلسه گفت: ما در کنجاله درخت پالم کمتر ورود کرده ایم اما در پودر چربی وارد شده و در سه قسمت به میزان 990 تن سال 1399 این محصول را وارد ایران کرده ایم. امسال نیز 330تن وارد شده و 330 تن دیگر در حال واردات است.


وی اظهار داشت: بهتر است در خصوص کنجاله پالم جلسات فنی با حضور متخصصان و تولیدکنندگان و اتحادیه دام و طیور برگزار شود تا مشخص شود، چه میزان این محصول را به محصولات خوراک دام در ایران اضافه کرد.
ایزدی تصریح کرد: برای نمونه در بخش اول باید این محصول به صورت آزمایشی وارد ایران شود، تا ببنیم که چقدر این محصول می تواند در لیست خوراک دام جای گیرد.
مرتضي ذو الانواري مدیرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي عشايري نیز با اشاره به اینکه بازار ایران ظرفیت ورود این محصول را دارد، گفت: باید یک کار آزمایشی بر روی این محصول کنجاله صورت گیرد و این به فرهنگ سازی در میان اتحادیه و تولیدکنندگان دام سبک و سنگین نیاز دارد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون کشورهای زیادی از این محصول استفاده می کنند، اظهارداشت: این کار نیازمند برگزاری جلسات تخصصی و بیان مشخصات فنی، کیفیت غذایی و … برای ایجاد همکاری دوجانبه است.
حسن تاجیک خاوه مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان تهران نیز در این نشست با اشاره به اینکه این محصول نیاز به شناخت بیشتر با توجه به میزان پروتئین و … دارد، اظهار داشت: این محصول می تواند تنها جایگزین 10درصد خوراک دام وطیور در کشور گردد. ولی قبل از آن باید امورات گمرگی را نیز حل کرد.


امیر آزمون، مدیرعامل صندوق حمايت از توسعه فرآورده هاي لبني گفت: در تکمیل زنجیره شیر برنامه هایی داریم که تامین خوراک دام می تواند یکی از این مولفه ها باشد. همچنین اعضای این صندوق می توانند با صادرات محصولات لبنی از کشور مالزی کنجاله وارد کرده و تجارت تهاتری انجام دهند.
در نهایت آقای محمد افسار پیشنهاد داد که یک همکاری برای مطالعه آزمایشی در کشور انجام گیرد تا بتوان محصول فوق را که یک محصول ارزان و قابل دسترس در کل طول سال است به ایران و منطقه معرفی نمود و قرار شد یک پروپوزال در این ارتباط به شرکت مادر تخصصی ارائه نمایند.
ضمنا با توجه به درخواست مهندس ایزدی و دکتر ذوالانواری قرار شد یک جلسه فنی دیگر با حضور اعضا هر دو صندوق شامل اتحادیه های دام و عشایر در محل صندوق دام برگزار گردد تا به جزئیات بیشتری پرداخته شود.

نظر 1

  • امیدوارم نتیجه این جلسه منجر به واردات کنجاله پالم شود چراکه دامداران مشکلات جدی در زمینه تامین نهاده های خوراک دام دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *