طرح بزرگ «زنجيره ميگو در بريس چابهار»

به گزارش روابط عمومي و امور بین الملل شرکت مادر تخصصی به نقل از روابط عمومی سازمان شيلات ايران، دکتر جانعلي بهزاد نسب، رئيس هيات مديره و مديرعامل شركت مادر تخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه گذاري در بخش كشاورزي و مجری طرح توسعه سواحل مکران در وزارت جهاد کشاورزی پس از ارائه تاريخچه مختصري از روند شکل گیری مجری طرح توسعه سواحل مکران و ایفای نقش مجری در پیشبرد طرح ها و پروژه های منطقه و تبیین وظایف و ترکیب ستاد مدیریتی توسعه سواحل مکران اظهار داشت: در منطقه بريس يكي از سايت هاي مهمي كه امكان توسعه آبزي پروري به ويژه پرورش ميگو در آن فراهم است يك سايت 24 هزار هكتاري است.
وي بااشاره به اينكه طرح بريس چابهار ابعاد اقتصادي و اجتماعي گسترده اي دارد، افزود: ابعاد اقتصادي آن بر كسي پوشيده نيست به طوري كه زنجيره ميگو از قبل از توليد و پرورش ميگو تا بعد از آن در عرصه بازرگاني آن مدنظر مي باشد و برآوردهاي اوليه طرح نشان مي دهد كه 30 هزار فرصت شغلي را در آنجا به صورت مستقيم ايجاد خواهد كرد و طبيعتاً در این زمینه مشاغل غيرمستقيم و متناسب ايجاد مي شود. اين سايت مي تواند به عنوان يكي از بزرگترين سايت هاي پرورش ميگوي دنيا مطرح شود و از آنجايي كه زنجيره ميگو مطرح است مي توانيم تحول بزرگي را در فعاليت هاي پيشين و پسين پرورش ميگو شاهد باشيم.

بهزادنسب بيان كرد: از حيث اجتماعي سرمايه گذار خود را موظف به اشتغالزايي و توانمندسازي در منطقه مي داند و همچنين يك برنامه خيريه مدنظر است كه افراد بي سرپرست و بدسرپرست را سهام دار اين طرح بزرگ مي كند، بدون اينكه مطالبه اي از آنها داشته باشد، همين افراد هم اگر نياز به كار داشته باشند در اين طرح بزرگ مشغول به كار مي شوند.
وي خاطرنشان كرد: با اجرای این طرح که براي بخش كشاورزي هم اهميت فوق العاده اي دارد، تحول بزرگي در منطقه رخ خواهد داد و به همين دليل جزو اولويت هاي بخش كشاورزي قرار گرفت و به عنوان طرح مليِ تاثير گذار انتخاب شد و وزارت جهادكشاورزي در راستاي اجراي آن با اهتمام ویژه مراتب را در دستور کار مجموعه قرار داد.
بهزادنسب اظهارداشت: يكي از موارد مطرح براي اين 24 هزار هكتار، دسترسي به آب درياي عمان است كه سر راه اين اراضي، اراضي 13800 هكتاري سازمان فضايي كشور قرار گرفته است. طبيعتا ما بايد اجازه اين را داشته باشيم كه بتوانيم عمليات رساندن آب دريا و تخليه فاضلاب منطقه را از اراضي سازمان فضايی ایران انجام دهيم كه براي اين كار مكاتبات و هماهنگي هاي لازم انجام شده است و در نهايت سازمان فضاي ایران طي مكاتبه ای با رييس سازمان شيلات موافقت خود را در این زمینه اعلام كرده است.
وي در پايان با اشاره به اينكه همه مقدمات مربوط به صدور مجوزهاي لازم براي برنامه ريزي در حال انجام است، افزود: سرمايه گذار برنامه هاي اجرايي خود را تنظيم و هماهنگي های لازم را در این رابطه انجام داده است.
در ادامه دکتر نبی الله خون ميرزايي، معاون وزير و رييس سازمان شيلات ايران ضمن ابراز خرسندي از برگزاري جلسه اظهارداشت: اميدوارم از رهگذر اين جلسه بتوانيم براي منطقه بسيار مستعد سواحل مكران متناسب با ظرفيت ها و برنامه هاي آن به گونه اي بسترسازي كنيم كه از اين ظرفيت ها به توليد، اشتغال و تقويت امنيت منطقه دست يابيم.
وي افزود: بهره برداري از استعداد بسيار بالاي اين منطقه مستلزم رفع مشكل و چاره جويي براي بهره مندي و برخورداري از اين موهبت خدادادي است كه طي پيگيري هاي انجام شده و همكاري و همدلي وزارت ارتباطات و اطلاعات و مساعدت ويژه سازمان فضايي ايران آماده است با واگذاري زمين معوض كه سازمان فضايي نيز به اهداف موردنظر خود برسد مقدمات كار فراهم شود.
در ادامه اين جلسه مهندس معدني مديركل دفتر ميگو و آبزيان آب شور سازمان شيلات ایران اظهار داشت: عمده ترين کشورهای پرورش دهنده ميگو كشورهاي پيشتاز مثل چين، هند، ويتنام، اكوادور، تايلندو اندونزي هستند و طبق آخرين آمار سازمان فائو در سال 2018، كشور ما توانسته است رتبه دهم را در دنيا با تولید 47859 تن كسب كند.
وي افزود: در 10 سال اخير رشد و توسعه تولید ميگو از سرعت قابل توجهي برخوردار بوده است و از سال 1394 به بعد شاهد جهشي بوديم كه بخش اعظم آن ناشي از توسعه در سطح به صورت افقي و بخشي نيز ناشي از توسعه در ارتقاي بهره وري بوده است.
معدني تصريح كرد: تا سال 1399 از اهداف كمي توليد ميگو از تكليف برنامه جلوتر بوده ايم كه اين نشان دهنده تلاش هاي سازمان شيلات ایران و ایجاد زيرساخت ها و جذب سرمايه گذار است به طوریکه تولید ميگو از 3233 تن به 48940 تن ارتقا پيدا كرده است. همچنین پيش بيني مي شود كه بتوانيم به توليد 60 هزار تن دست پيدا كنيم اما قطعا این امر مهم الزامات و نيازمندي هایي دارد. انشاالله تا پايان سال آخر برنامه هفتم توليد بيش از 100 هزار تن را محقق سازيم.
وی افزود: در موضوع تجارت و بازار ميگو، در دو بخش داخلي و بين المللي رو به رشد است. عمده بازارهاي منطقه اي ما روسيه و امارات و قطر و عمان است و بازارهاي فرامنطقه اي شامل چين، ژاپن، اتحاديه اروپا است كه در اهداف توسعه بازارهاي خارجي ما بسيار موثر است.
همچنین آقایان دکتر محمدی و مهندس میرصانع نمایندگان سازمان فضایی ایران ضمن اعلام سیاست سازمان برای مساعدت در زمینه اجرای طرح های کشاورزی در منطقه بریس (براساس مکاتبه رئیس سازمان مذکور در این خصوص) به مباحث حقوقی، فنی و تخصصی موضوع اشاره و با توجه به اهمیت اجرای طرح پرورش میگو در بریس چابهار ابعاد و مزیت های مهم اقتصادی و اجتماعی آن، آمادگی سازمان را برای هر گونه مساعدت در این زمینه اعلام کردند.
در ادامه مهندس رستمانی، نماینده سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن ابراز خرسندی از رویکرد جدید اجرای طرح های آبزی پروری به صورت یکپارچه در قالب سایت های بزرگ و زنجیره کامل، آمادگی سازمان متبوع خود را برای هر گونه همکاری در این خصوص را اعلام کرد.
همچنین اعضای هیات مدیره شرکت مهندسین مشاور آساراب و دکتر گودرزی از سازمان اموار اراضی کشور به ایراد موضوعات مد نظر خود در این زمینه پرداختند.
در پایان جلسه دکتر بهزاد نسب، مجری طرح توسعه سواحل مکران در وزارت جهاد کشاورزی در زمینه موضوع اختصاص اراضی تحت تملک سازمان فضایی ایران در منطقه بریس چابهار به منظور ایجاد طرح های آبزی پروری به جمع بندی مطالب مطرح شده از سوی اعضا ی جلسه پرداخته و برای تسهیل در اجرای پروژه مورد نظر مصوباتی حاصل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *