در برگزاری مجامع عمومی عادی و فوق العاده شرکت مادر تخصصی مطرح شد؛

جهت گیری های سیاستی عمده شرکت مادر تخصصی در نحوه ارائه خدمات و پرداخت تسهیلات صندوق ها

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت مادر تخصصی؛ مجامع عمومی عادی و فوق العاده شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی با حضور نمایندگان سازمان برنامه‌ و بودجه کشور، وزارتخانه های جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت مادر تخصصی و همچنین نمایندگان سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی شرکت مادر تخصصی روز یکشنبه 31 مردادماه 1400 در سالن جلسات شرکت مادر تخصصی با هدف بررسی و تصویب حساب های عملکرد مالی منتهی به پایان اسفند 1399 برگزار و جهت گیری های اساسی شرکت مادر بیان گردید.

جانعلی بهزاد نسب، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گزارشی از اهداف، برنامه ها و عملکرد شرکت مادر تخصصی و صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی در زمینه های روند تشکیل، افزایش سرمایه، تجهیز منابع، عاملیت اعتبارات دولتی و عملکرد صندوق‌ها ارائه کرد و گفت تا پایان سال 1399 تعداد 162 صندوق تشکیل‌شده است که از این تعداد 32 صندوق استانی، 10 صندوق تخصصی و محصولی، 10صندوق منابع طبیعی، 89 صندوق شهرستانی، یک صندوق منطقه ای و 20 صندوق زنان هستند. همچنین صندوق های تشکیل یافته در سال1399 تعداد 10 صندوق بوده است.

وی افزود: وجود تشکل ها در صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی به عنوان سهامداران حقوقی ظرفیت بسیار مناسبی در راستای توسعه اهداف در بخش کشاورزی است. تعداد تشکل های صندوق‌ها تا پایان سال 1399 تعداد 8164 تشکل و تعداد 126 هزار و 760 مربوط به سهامداران حقیقی است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی اعلام کرد: تا پایان سال 1399 سرمایه صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی 24913 میلیارد ریال می باشد که مبلغ 3059 میلیارد ریال آنان مربوط به افزایش سرمایه صندوق ها در سال 1399 می شود.

وی درباره سیاست شرکت مادر تخصصی در نحوه ارائه خدمات و پرداخت تسهیلات صندوق ها گفت: سیاست حمایت از زنجیره تولید از جمله حمایت از زنجیره‌های تولید شیر، میگو، بذر، زعفران، گوشت قرمز عشایری، کشمش، عسل و محصولات صیفی و سبزی، کشاورزی قراردادی از جمله تولید گوشت قرمز عشایری، تولید علوفه، کنجد، محصولات باغی و عسل، توسعه صادرات محصولات کشاورزی از جمله ماهی و میگو، سیب زمینی و پیاز، سیب درختی، خرما و کشمش، عسل و زعفران و تامین نهاده های دام وطیور از جمله خرید داخلی و واردات ذرت، کنجاله سویا و جو است.

بهزاد نسب تصریح کرد: سیاست حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان شامل مبادله تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تهیه دستورالعمل اجرائی تفاهم نامه و اقدامات صورت گرفته در خصوص محصولات دانش بنیان برای کشاورزان و سهامداران شهرستان های سرایان، ابرکوه، مازندران، جنوب کرمان و … و سیاست حمایت از فعالیت های سرمایه گذاری ثابت و بلندمدت شامل تهیه راهنمای سرمایه گذاری صندوق ها و ورود به پروژه پایلوت سرمایه گذاری پرورش ماهی در دریا در استان های هرمزگان و گیلان از دیگر فعالیت های پشتیبانی شرکت مادر است.

بهزاد نسب اظهار داشت: تسهيلات پرداختي صندوق‌هاي حمایت از توسعه بخش کشاورزی به جامعه سهامداری از محل منابع مختلف564 158 میلیارد ریال تا پايان سال 1399 بوده است .از این مبلغ 28215 میلیارد ریال مربوط به تسهیلات پرداختی در سال 1399 می باشد که برای تامین سرمایه در گردش و نهاده های مورد نیاز  در زیر بخشهای زراعت و باغبانی، دام و طیور، عشایری، صنایع کشاورزی و تبدیلی، شیلات و آبزیان، مکانیزاسیون، زنبور داری، مرتعداری و … صورت گرفته است.

ایشان با اشاره به عملکرد تمام اعتبارات عاملیت در اختیار صندوق ها تا پایان اسفند ماه 1399، مجموع كل اعتبارات مبلغ این قرارداد ها 144,698 میلیارد ریال اعلام کرد که مبلغ 76,901 مبلغ دريافتي از محل قرارداد منعقده است.

وی درباره عاملیت اعتبارات دولتی توسط صندوق‌ها که برای نخستین بار با فعالیت آبیاری در سال 1387 آغاز شد، گفت: در پروژه محوری سامانه نوین آبیاری تا پایان سال 1399 بالغ بر یک میلیون هکتاراز اراضی کشاورزی و باغات توسط صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی و با انعقاد قرارداد عاملیت تحت پوشش قرار گرفته اند.

بهزاد نسب درباره عملکرد تامین منابع از ردیف های قوانین بودجه سنواتی گفت: مبلغ  35,874 میلیارد ریال مصوب شده است از این مبلغ 6,688  میلیارد ریال آن تخصیص داده شده که بیشترین آن مربوط به قانون بودجه موضوع ماده 12 قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی در زمینه فروش اموال مازاد وزارتخانه بوده است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی درباره عملکرد تبصره 3بند (ب) ماده 31قانون احکام دائمی کشور گفت: از مبلغ  6,766 میلیارد ریال اعتبار مصوب مبلغ 877، 2 میلیارد ریال آن تخصیص و در اختیار صندوق ها قرار گرفته است.

وی با اشاره به فعالیت های پشتیبانی انجام شده در شرکت مادر تخصصی بیان کرد: در راستای توانمندسازی نمایندگان شرکت مادر تخصصی در صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی، مدیران عامل و اعضای هیات مدیره این صندوق ها و همکاران شرکت مادر تخصصی تا پایان سال 1399 به میزان 26969 نفرروز آموزش در قالب دوره های آموزشی مختلف اجرا شده است. همچنین  با تلاش و هماهنگی همکاران شرکت مادر تخصصی تا پایان سال 1399 تعداد  3502 مجمع عمومی و فوق العاده صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی برگزار شده است که از این تعداد مجامع 298مربوط به برگزاری مجامع این صندوق ها در سال 1399 می باشد.

بهزاد نسب درباره چالش‌ها و پیشنهادات شرکت مادر تخصصی افزود: فراهم نمودن شرایط تحقق بند (ج) ماده 33 قانون برنامه ششم توسعه کشور برای افزایش سرمایه صندوق های حمایت از توسعه در بخش کشاورزی، متناسب سازی ساختار سازمانی و نیروی انسانی شرکت با حجم وظایف و مسئولیت های محوله و فراهم نمودن شرایط قانونی برای اعمال وظایف حاکمیتی هدایت، حمایت و نظارت بر صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی از پیشنهادات این شرکت است.

گفتنی است، پس از بحث و بررسی در خصوص عملکرد اجرایی و مدیریتی شرکت، قرائت گزارش حسابرس و بازرس قانونی و ارائه نظرات ودیدگاه ها درخصوص گزارش عملکردی و مدیریتی شرکت مادر تخصصی با تقدیر از زحمات رئیس هیات مدیره و مدیرعامل، مدیران و کارکنان شرکت، عملکرد منتهی به سال مالی 1399 مورد تصویب قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *