چاپ مطلب
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ www.sfida.ir

قسمتی از کتاب FAO در زمینه صندوق های توسعه کشاورزی


مطالعه موردی صندوق کشاورزی روستایی رابو
Rabobank یک شرکت هلندی چندملیتی بانکداری و خدمات مالی است که دفتر مرکزی آن در اوترخت، هلند است.
  • خلاصه کتاب
صندوق‌های سرمایه‌گذاری، در برخی موارد، در جهت اهداف نوع‌دوستانه مبارزه با گرسنگی و فقر شکل یافته‌اند، اما مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انتظار دارند در میان‌مدت و بلندمدت از سرمایه‌گذاری ‌های بخش کشاورزی سود بیشتری ببرند، زیرا تقاضا برای غذا و سایر محصولات کشاورزی انتظار می رود همچنان افزایش یابد. رشد جمعیت و امید به زندگی طولانی تر، و همچنین افزایش قدرت خرید، در بسیاری از اقتصادهای نوظهور و مصرف انرژی زیستی به این تقاضای رو به افزایش کمک می کند. این نشریه به بررسی صندوق های سرمایه گذاری کشاورزی به عنوان وسیله ای برای تامین منابع مالی مشاغل و پروژه های کشاورزی می پردازد. نیازهای سرمایه ای بخش های مختلف کشاورزی را در امتداد زنجیره ارزش کشاورزی تجزیه و تحلیل می‌کند و بیشتر درباره صندوق‌ های سرمایه‌گذاری و انواع مختلف سرمایه‌گذاران آن (خصوصی، عمومی و همچنین ابتکارات مشترک) و اهداف سرمایه‌گذاری بحث می‌کند.
  • نمای کلی و پیشینه صندوق سرمایه گذاری
صندوق روستایی رابو با هدف هدف قرار دادن شرکت‌های کشاورزی و تعاونی‌هایی که از مرحله کمک‌های مالی و اعتبارات خرد گذشته‌اند، اما هنوز به اندازه کافی توسعه نیافته اند که واجد شرایط تامین مالی استاندارد بانکی باشند و به همین دلیل در جذب منابع مالی با مشکلات قابل توجهی روبرو هستند، تاسیس شد. صندوق روستایی رابو از تعاونی‌های کشاورزی و شرکت‌های کوچک و متوسط در کشورهای در حال توسعه منتخب در سرتاسر جهان حمایت می‌کند و به این شرکت‌ها دسترسی به سرمایه برای خرید، و سرمایه در گردش و تامین مالی تجاری برای پردازش و فروش صادراتی را ارائه می‌دهد. این صندوق زنجیره‌های ارزش پایدار را در محصولات کشاورزی عمدتاً فاسد نشدنی مانند قهوه، کاکائو، پنبه، ادویه جات ترشی جات، آجیل، فلفل، سویا و میوه‌ها و سبزیجات فرآوری شده تأمین مالی می‌کند. این شرکت در 25 کشور در شرق آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا فعالیت می کند. این صندوق یک شرکت خصوصی با دو سهامدار اصلی به نام های Rabobank (از طریق Rabobank Foundation و Rabobank Netherlands) و Cordaid است و در سال 2011 تاسیس شد. بنیاد رابوبانک 80 درصد سهام را در اختیار دارد و کوردید 20 درصد سهام را در اختیار دارد. این صندوق دارای سرمایه ای بالغ بر 30 میلیون دلار است. این صندوق خود را به عنوان یک صندوق اجتماعی با اصل تجارت منصفانه معرفی می‌کند و فقط به شرکت‌ها و سازمان‌های تولیدکننده کمک مالی می‌کند که به کار زنان ارزش می‌دهند و به درستی پاداش می‌دهند. صندوق روستایی همراه با بنیاد رابوبانک، روش‌شناسی خاص خود را برای ارزیابی عینی تأثیر اجتماعی فعالیت‌های خود ایجاد کرده است. تا سال 2012 صندوق روستایی توسط وزارت امور خارجه هلند حمایت می شد و از سال 2013 از نظر مالی پایدار بود.
  • مروری بر شرکت های مدیریت صندوق کشاورزی روستایی رابو
  1. بنیاد رابوبانک، که توسط گروه رابوبانک حمایت می شود، اما مستقل از آن فعالیت می کند. در دسامبر 1973 به منظور بهبود زندگی گروه‌های محروم جامعه از طریق فراهم کردن فرصتی برای زندگی کامل و مستقل به آنها تأسیس شد. بخش عمده ای از بودجه خود را به سازمان های غیردولتی برای مداخلات توسعه در مناطق روستایی اقتصادهای نوظهور ارائه می دهد و حدود 25 درصد از حمایت آن برای پروژه ها در هلند است.
  2. دومین سازمان Cordaid است که یک سازمان کاتولیک برای امداد و توسعه کمک های انسان دوستانه است. این سازمان یکی از بزرگترین سازمان های توسعه بین المللی در هلند است و دارای شبکه ای نزدیک به 900 سازمان شریک در 28 کشور در آفریقا، آسیا، خاورمیانه و آمریکای لاتین است.
  • عملکرد و نتایج
در سال 2013، صندوق از طریق فعالیت های خود به بیش از 50000 خرده مالک (که 14٪ آنها زن بودند) و حدود 1800 کارگر کشاورزی (19٪ از آنها زن بودند) دست یافت. در سال 2014، صندوق روستایی بیش از 25 میلیون دلار اعتبار اختصاص داده است که در مقایسه با سال قبل تقریباً دو برابر شده است. برای مشاهده این کتاب به صورت کامل به لینک زیر مراجعه نمایید: مقاله فائو در زمینه سرمایه گذاری برای توسعه کشاورزی


© کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به " شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی" میباشد.