برگزاری 13 دوره آموزشی گیاهان دارویی توسط صندوق زنان ارومیه

مدیرعامل صندوق حمايت از توسعه فعاليتهاي كشاورزي زنان شهرستان اروميه از برگزاری 13 دوره آموزشی گیاهان دارویی در روستاهای مختلف در ماه های اردیبهشت و خرداد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت مادر تخصصی؛ سليمه نصيري، مدیرعامل صندوق حمايت از توسعه فعاليتهاي كشاورزي زنان شهرستان اروميه با بیان این خبر افزود: این دوره های آموزشی با همکاری جهاد دانشگاهی شهرستان ارومیه و با هدف ترویج گونه گیاهان دارویی که در سلامتی، معیشت و اقتصاد مردم هر منطقه ای موثر است، برپاشد.

وی اظهار داشت: استان آذربایجان غربی با وجود مساحت کم به علت داشتن موقعیت اکولوژیکی، بافت جمعیتی و فرهنگی از شرایط خاصی برخوردار بوده و دارای عرصه های گسترده طبیعی و کشاورزی مستعد برای گسترش بهره برداری و کاشت گیاهان دارویی است.

نصیری تصریح کرد: صندوق حمايت از توسعه فعاليتهاي كشاورزي زنان شهرستان اروميه از سال 1395 فعالیت خود را با برگزرای دوره های آموزشی گیاهان دارویی در روستاهای مختلف شروع کرده و پس از برگزاری دوره آموزشی حدود 100 هزار نشاء گیاهان دارویی گل راعی، آویشن باغی، بادرنجبویه، اسطوخودوس و گل گاو زبان از طریق مدیریت ترویج جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی خریداری و در اختیار سهام داران صندوق قرار گرفته است.

مدیرعامل صندوق حمايت از توسعه فعاليتهاي كشاورزي زنان شهرستان اروميه با بیان اینکه از اواخر سال 1396 جلسات مختلف با شرکت اندیشکده زیست بان هرمس در زمینه جمع آوری و خشک کردن گیاهان دارویی برگزار شد و آموزشهای لازم به سهام داران صندوق و علاقمند به فعالیت در زمینه گیاهان دارویی ارائه شد، گفت: از اردیبهشت سال 1397 جمع آوری گیاهان دارویی آغاز و سهام داران صندوق در هر روستا به جمع آوری گونه های گیاهی در منطقه خود اقدام کردند که بازخورد بسیار خوبی داشت و مورد استقبال سهام داران صندوق قرار گرفت و روز به روز بر تعداد نفراتی که مشغول به کار شدند افزوده و حجم کار نیز افزایش یافت.

نصری افزود: سهام داران صندوق ضمن جمع آوری گیاهان دارویی با توجه به آموزش هایی که از طرف شرکت هرمس به آنان داده میشد، به حفظ گونه های گیاهی در طبیعت نیز توجه خاص داشتند و گاها بذر گیاهان برداشت شده را نیز در طبیعت پخش می کردند.

وی گفت: امسال نیز همکاری با شرکت هرمس طبق ضوابط و مقررات تعیین شده آغاز شد و طی خرداد ماه سهام داران صندوق حدود 173 کیلو انواع گیاهان دارویی خشک شده را به شرکت هرمس ارسال کردند و طی مدت همکاری با شرکت هرمس 1536 کیلو انواع گیاهان دارویی جمع آوری، خشک و ارسال شده است.

 

RSS

 

شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی