ورود به سایت

جستجو


گسترش دیوار سبز بزرگ در حوالی شهرها از آسیا تا آفریقا با حمایت نهادهای بین المللی اعم از فائو

(منبع خبر:21سپتامبر 2019www.fao.org,)

بر اساس پیش بینی های نهادهای وابسته به فائو، سهم جمعیت شهرنشینان در مقایسه با ساکنین روستا تا سال 2050 میلادی به نسبت تقریبی 70 درصد خواهد رسید به نحوی که بیشترین رشد جمعیت شهری در کشورهای آسیایی و آفریقایی رخ خواهد داد؛ از این رو عدم برنامه ریزی برای بهره برداری بهینه از زمین منجر به گسترش بی رویه شهرها و در نتیجه تاثیرات زیست محیطی مخرب خواهد شد. با توجه به این الزامات، دبیر کل فائو در حاشیه اجلاس زیست محیطی سران کشورهای جهان در سازمان ملل متحد، از طرح گسترش "دیوار سبز بزرگ (Great Green Wall)" با تاکید بر راه حل های مبتنی بر طبیعت برای کاهش اثرات بحران تغییر اقلیمرونمایی کرد. این طرح مشابه آنچه که در آفریقا در دست اقدام می باشد (توضیح در پی نوشت) با ایجاد پوشش گیاهی خاص هر منطقه و در اطراف شهرهای آسیایی و آفریقایی، منجر به کاهش مخاطرات متعدد زیست محیطی اعم از خشکسالی شدید، طوفان شن، گرد و غبار، هجوم موج گرما، بادهای گرم و شدید، سیل و نیز رانش زمین خواهد شد.

شایان ذکر است که از بین 30 شهر منتخب مشمول در طرح "دیوار سبز بزرگ" ، تعداد 3 شهر توسط سازمان فائو مورد حمایت مالی، فنی و ... قرار می گیرند و سایر شهرها توسط نهادهای بین المللی متعددی همچون اتحادیه اروپا، برنامه توسعه ملل متحد (UNDP)، بانک جهانی و ... حمایت می شوند.در این طرح پیش بینی می شود که تا سال 2030 میلادی، به میزان 500 هزار هکتار جنگل جدید در اطراف این شهرها ایجاد شود و 300 هزار هکتار از جنگل های کنونی به نحو مطلوبی حفظ گردند. پس از اتمام طرح، به میزان 5/0 تا 5 گیگا تندی اکسید کربن توسط درختان جذب شده و متوسط دما به میزان 8 درجه کاهش خواهد یافت.

ديوار سبز بزرگ (Great Green Wall) در ابتدا پروژه‌ای برای کاشت درختان و گياهان، با مشارکت ۱۱ کشور آفريقايی و برای مهار پيشروی صحرای بزرگ آفريقابوده است؛ اين کشورها انبوهی از درختان به شکل ديواری طويل از شرق به غرب و در زير حاشيه جنوبی صحرای بزرگ آفريقا می کارند که هدف از ساختآن مقابله با پيامدهای تغييرات اقليمی از طريق معکوس کردن روند بيابان‌زايی عنوان شده‌است. در واقع دراين طرح مقرر است از سال ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۲۵ ميلادی از سنگال تا جيبوتی درختکاری شود.طول اين ديوارِ درختی ۷۶۰۰ کيلومتر و عرض آن ۱۵ کيلومتر در نظر گرفته شده‌است. گونه درختی که در اين مسير کاشته می‌شود درخت آکاسيا يا صمغ عربی است که در برابر خشکسالی مقاوم است.

 

شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی