ورود به سایت

جستجو


ضرورت افزایش تلاش‌ها برای خاتمه فقر در منطقه خاور نزدیک و شمال آفریقا تا سال 2030 میلادی

شماره يکم (1)

آخرين اخبار تحولات اقتصاد و کشاورزی در جهان

ضرورت افزایش تلاش‌ها برای خاتمه فقر در منطقه خاور نزدیک و شمال آفریقا[1] تا سال 2030 میلادی

(منبع خبر:27 ژوئن 2019FAO.org,)

مدیرکل فائو در چهل و یکمین جلسه همایش این سازمان در رم[2] اظهار داشت که برای نیل به هدف ریشه‌کنی فقر در منطقه خاور نزدیک و شمال آفریقا (NENA) تا سال 2030 میلادی،  ضروری است تا حاکمان و نهادهای متولی در این منطقه، سیاست‌های حمایتی در راستای ارتقاء کمی و کیفی تولید بومی محصولات غذایی و بهبود مدیریت منابع طبیعی را در دستور کار دستگاه‌های مرتبط قرار دهند. قابل‌ذکر است که در بسیاری از کشورهای حوزه NENAبا جمعیت کل بالغ‌بر 400 میلیون نفر، نهاد مرکزی و متمرکزی به‌منظور مدیریت بهینه در بهره‌برداری از آب و سایر منابع طبیعی وجود نداشته و ازاین‌رو ضروری است تا در ابتدا نسبت به تشکیل چنین نهادی اقدام عاجل صورت پذیرد.

شایان‌ذکر است که بر اساس تحلیلی که اخیراً توسط فائو در 18 کشور (عمدتاً عرب) منطقه NENAدر موضوع امنیت غذایی ارائه شد، در این کشورها به تعداد 52 میلیون نفر از فقر رنج می‌برند (تعداد 34 میلیون نفر در مناطق جنگ‌زده و 18 میلیون نفر در سایر مناطق). آن‌گونه که ملاحظه می‌شود،این منطقه با چالش‌های متعددی اعم از کاهش رشد اقتصادی، تغییرات اقلیم، بهره‌برداری نامناسب از منابع طبیعی کمیاب (به‌ویژه آب)، افزایش گرسنگی و سوءتغذیه، جنگ و مناقشه، وجود بحران‌های اجتماعی –سیاسی در کشورهای متعدد،... برای نیل به هدف "فقر صفر" مورد تأکید نسخه دوم اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDG2[3])مواجه است. ازاین‌رو حکام و سیاست‌گذاران در این کشورها می‌بایست ضمن توجه به اصول مدیریت بهینه منابع طبیعی و انجام اقدامات علمی و عملی در افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی، دسترسی پایدار، مطمئن و مستمر مردمانشان به غذای سالم را تسهیل نمایند.

 

 


[1]منطقه خاور نزديک و شمال آفريقا (NENA: Near East and North Africa) بر اساس تعريف سازمان غذا و کشاورزی فائو، زیرمجموعه سازمان ملل متحد(FAO: Food and Agriculture سازمانof the United Nations ) مشتمل بر 20 کشورمی باشند که اين کشورها عبارت‌اند از: الجزایر، بحرين، مصر، ايران، عراق، اردن، کويت، لبنان، ليبی، موريتانی، مراکش، عمان، فلسطين، قطر، عربستان سعودی، سودان، سوريه، تونس، امارات متحده عربی و يمن.

[2]FAO Conference 41st Session; Rome, 22 – 29 June 2019

[3]SDG2: Sustainable Development Goals 2

 

شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی