با همکاری صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی هرمزگان

برگزاری دوره آموزشی بهره برداری از محصولات فرعی جنگلی و مرتعی

رو تیتر با همکاری صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی هرمزگان

 رئیس هیات مدیره صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی هرمزگان از برگزاری دوره آموزشی بهره برداری از محصولات فرعی جنگلی و مرتعی با هدف احیاء و توسعه گیاهان داروئی استان در شهرستان بستک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت مادر تخصصی؛عیسی برخورداری پور، رئیس هیات مدیره صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی هرمزگان گفت: احیاء و توسعه گیاهان داروئی هرمزگان نخستین اهداف منابع طبیعی در جهت ارتقاء معیشت پایدار روستائیان و تعاونی هاست.

وی اظهار داشت: گیاهان داروئی منطقه بستک از منحصرترین گیاهان در ایران و جهان هستند و نحوه توسعه و احیاء آن در مراتع و برداشت صحیح آنها حائز اهمیت است.

برخورداری پور گفت: آنغوزه( Ferula assa-foetida  ) که با نام محلی «انگزه» نیز یاد می شود. گیاهی است به فرم رویشی بوته، دارای ریشه ضخیم و محتوی شیره شیری رنگ با بوی قوی و تند، ساقه آن ضخیم و استوانه ای و گلهای آن زرد رنگ است.

وی درباره فرآوری و بهره برداری این گیاه گفت: برای به دست آوردن آنغوزه که صمغ این گیاه است. گیاه را از حد فاصل ریشه و ساقه تیغ زنی می کنند. شیره ای که از آن محل خارج می شود. آنغوزه نام دارد که مصرف پزشکی و درمانی دارد

رئیس هیات مدیره صندوق خاطر نشان کردند: این دوره از آموزش های بهره برداری با توجه به این نوع پوشش گیاهی منحصر به فرد برای بالا رفتن سطح آگاهی مردم و تأثیر در کیفیت زندگی روستایی بهره برداران و جوامع محلی خواهد داشت و با مشارکت مردمی در این حوزه می توانیم در حفظ و احیاء گونه های کمیاب و خاص بیش از پیش مثمر ثمر باشیم. 

RSS

 

شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی