تولیدکنندگان خرد از امکانات و کمک‌های حمایتی صندوق بیشتر بهره‌مند شده‌اند

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان گیلان در نخستین جلسه با مدیر جدید سازمان تعاون روستایی استان گیلان عنوان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تولیدکنندگان خردی که در کنار هم جمع شده و در قالب تشکل و تعاونی فعالیت می‌نمایند از امکانات و کمک‌های حمایتی صندوق بیشتر بهره‌مند شده‌اند.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مادر تخصصی، حمید نصری، مدیرعامل و بهمن علیزاده، رئیس هیئت مدیره و نماینده شرکت مادر تخصصی در صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان گیلان با رامین گیلانشاهی، مدیر جدید سازمان تعاون روستایی استان گیلان و لیلا بذرکار، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان و عباس جعفرپور، معاون فنی و بازرگانی سازمان تعاون روستایی استان و حمزه حیدری، مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی استان گیلان و عضو هیئت مدیره صندوق با موضوع تشکیل تعاونی‌های جدید در زیربخش زراعت و باغبانی در روز یکشنبه بیست و دوم مهر ماه سال 1397دیدار و گفتگو کردند.

در این جلسه ابتدا حمید نصری، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان گیلان اظهار داشت: این صندوق با توجه به تنوع محصولات کشاورزی در استان که در بعضی از محصولات مقام اول کشوری را از نظر تولید داشته، متاسفانه در بعضی از زیربخش‌ها مانند زراعت و باغبانی، سرمایه این بخش بسیار ناچیز بوده که این امر موجب نگرانی ما در صندوق شده است.

وی افرود: بیش از 55 درصد تولیدات بخش کشاورزی در استان مربوط به زیربخش زراعت و باغبانی می‌باشد لذا می‌بایستی به همین میزان سرمایه بخش خصوصی را به خود اختصاص دهد اما به دلیل نداشتن تشکل و تعاونی‌های فعال و ...متاسفانه نتوانسته از سهم قانونی خود بهره‌مند شود.

نصری تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تولیدکنندگان خردی که در کنار هم جمع شده و در قالب تشکل و تعاونی فعالیت می‌نمایند از امکانات و کمک‌های حمایتی صندوق بیشتر بهره‌مند شده‌اند. لذا بدین‌منظور پیشنهاد می‌شود که معاونت محترم بهبود تولیدات گیاهی و مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان و سازمان تعاون روستایی با همکاری و مشارکت تولیدکنندگان زیربخش زراعت و باغبانی، تعاونی‌هایی تشکیل تا تولیدکنندگان از امکانات و ظرفیت‌های ایجاد شده در صندوق بهره‌مند شوند.

سپس و بهمن علیزاده، رئیس هیئت مدیره و نماینده شرکت مادر تخصصی در صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان گیلان گفت: برای نخستین بار مبلغ 145 میلیارد ریال موافقت‌نامه فی‌مابین سازمان جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه استان منعقد تا به‌عنوان آورده سهم دولت به صندوق واریز گردد.

وی افرود: از این میزان 61 درصد به صورت اسناد خزانه و با سررسید تیر ماه سال 98 تخصیص داده شده است که با آورده سهم بخش خصوصی سرمایه صندوق به بیش از 300 میلیارد ریال افزایش خواهد یافت.

همچنین رامین گیلانشاهی، مدیر جدید سازمان تعاون روستایی استان گیلان گفت: با این امکانات و شرایط بسیار خوب صندوق، می‌بایستی تولیدکنندگان بیشتر بهره‌مند شوند و درخصوص ایجاد تشکل و تعاونی به ویژه در زیربخش زراعت و باغبانی آمادگی کامل برای تشکیل تشکل‌ها و تعاونی‌ها داریم.

در پایان هر یک از حاضرین درخصوص تشکیل تعاونی در زیربخش زراعت و باغبانی به بحث و اظهار نظر پرداختند و مقرر شد نسبت به تشکیل تعاونی‌های جدید در محصولات برنج، زیتون، بادام، فندق و کیوی اقدامات لازم از سوی معاونت بهبود تولیدات گیاهی به عمل آید.

 

RSS

 

شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی