تشکیل کمیته فنی زنجیره تولید شیر در صندوق استان گیلان

 

صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان گیلان جلسه کمیته فنی زنجیره تولید شیر را در ساعت 10 صبح روز چهارشنبه سوم مردادماه 1397 در دفتر کار صندوق با حضور حاضران در این زنجیره تشکیل داد .

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت مادر تخصصی؛ حمید نصری، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان گیلان به تشریح زنجیره تولید شیر پرداخت و اظهار داشت: صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی با پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت، آسان و سریع فضای اعتماد و اطمینان بخشی را در بین جامعه تولیدکنندگان ایجاد کرده است که این اعتماد سرمایه بزرگی برای صندوق است که باید حفظ شود.

وی افزود: در مقطع کنونی و باگذشت نزدیک به یک دهه از فعالیت صندوق‌ و انتظار مسئولان به‌ویژه تولیدکنندگان از روش خدمت‌رسانی و انتظار فراگیر شدن خدمات صندوق باعث شده تا در شیوه خدمت‌رسانی الگوی جدیدی ارائه شود.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به کمک 145 میلیارد ریال از سوی استانداری از محل اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای استان به این صندوق برای افزایش سرمایه اشاره و بیان کرد: با به‌کارگیری این اعتبارات میزان اثربخشی آن در اقتصاد کشاورزی استان مشهود خواهد بود.

نصری اذعان داشت: صندوق لازم است متناسب با تقویم کشاورزی استان و دوره‌های تولید نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کند و معاونت‌های سازمان  این تقویم زمانی را به صندوق اعلام نمایند.

وی در رابطه با اجرایی شدن زنجیره‌های تولید به‌ویژه زنجیره تولید شیر بیان داشت: برای اجرای زنجیره تولید شیر عوامل مختلفی دخیل هستند عوامل قبل از تولید، حین تولید و بعد از تولید که در این راستا معاونت بهبود تولیدات دامی به‌عنوان متولی و ناظر و اتحادیه و شرکت تعاونی دامداران به‌عنوان تولیدکننده و صندوق نیز با حمایت مالی حلقه‌های فرایند تولید را شناسایی کردن و به شکل یک زنجیره عمل کنند.

نصری بیان داشت: اجرای زنجیره فرصت خوبی برای حل بخشی از مشکلات موجود با مرتبط ساختن اجزای زنجیره تشکیل‌دهنده تولید نسبت به هم می‌باشند. به‌طور مثال ما در استان کارخانه تولید خوراک دام، طیور و آبزیان داریم اما بعضی از تعاونی‌ها و تولیدکنندگان به علت عدم شناخت، خوراک موردنیاز خود را از سایر استان‌ها با هزینه بالاتر خریداری می‌کنند لذا تولیدکنندگان و اعضای زنجیره تولید با ایجاد ارتباط لازم با همدیگر موردحمایت ممکن قرار می‌گیرند.  

سپسعباس یوسفی، مدیرعامل اتحادیه دامداران استان گیلان ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان گیلان مبنی بر اجرای زنجیره تولید و تأکید اینکه منابع به سمت تولید هدایت شوند، بیان داشت: برای اجرای کامل و منظم چرخه تولید لازم است  شرکت‌های تعاونی دامداران تسهیلات دریافتی را در راستای سیاست‌های دولت و طرح توجیهی هزینه ‌کنند.

حسین شهبازی،مدیرعامل شرکت تعاونی دامداران رشت به بیان مشکلات موجود در عرصه تولید شیر اشاره کرد و گفت:  واقعیت قضیه این است که ما نمی‌توانیم خیلی با نگاه امیدوارانه به تولید در زیر بخش دام نگاه کنیم. قیمت خریداری‌شده شیر توسط کارخانه‌های کمتر از قیمت تمام‌شده تولید شیر است که باید تدابیری برای رفع این مشکل اندیشیده شود.

محصص کارشناس امور دام سازمان جهاد کشاورزی هم گفت: اجرای زنجیره در راستای سیاست‌های معاونت بهبود تولیدات دامی است و این زنجیره به‌صورت اینتی‌گریشن (روش مدیریتی برای ایجاد هماهنگی میان حلقه‌های تولید) در برخی از استان‌های کشور مانند فارس و تهران اجراشده است و ما امیدواریم که در استان گیلان نیز بتوانیم این زنجیره را پیاده‌سازی کنیم.

وی افزود: اجزای زنجیره تولید شیر پنج مورد است که شامل مزرعه مولد شیری، مرکز جمع‌آوری شیر، کارخانه خوراک دام،  مرکز تولید تلیسه و کارخانه تولید شیر می‌شود و اجرای زنجیره می‌تواند نقطه عطفی در ارتقای این صنعت باشد.

 

 

RSS

 

شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی