ورود چای ایرانی به بازار بورس محصولات کشاورزی کشور

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور گفت: برای حمایت از تولیدکنندگان، جلوگیری از نوسان قیمت و رونق چای، این محصول کشاورزی امسال در لیست بورس محصولات کشاورزی قرار می‌گیرد.

 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت مادر تخصصی؛محمدرضا طاهرزاده، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور در جلسه نهاد بازار سرمایه‌گذاری خارجی استان گیلان در رشت با اشاره به اینکه محصول چای در کشور شرایطی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارد اظهار داشت: آمار صنعت چای در کشور تقریبی بوده و  همواره در حال تغییر است.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور با بیان اینکه تولید چای با ورود این محصول به گیلان از سوی مردم با استقبال گسترده‌ای مواجه بود خاطرنشان کرد: سازمان توسعه چای اقدامات خرید تضمینی برگ سبز چای، تولید و آموزش باغداران و کارخانه‌داران را برعهده دارد.

طاهرزاده با تاکید بر اینکه حوزه صنعت چای در کشور فراز و نشیب‌های گسترده‌ای را طی کرده است تصریح کرد: دو محصول استراتژیک چای و برنج از محصولاتی است که در تحولات مختلف طبیعی، اجتماعی و سیاسی به‌هیچ عنوان در استان گیلان نابود نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور با سیاست حمایت و احیاء صنعت چای، سال 94 به ثبت رسمی رسیده است بیان کرد: این صندوق با سرمایه 8.5 میلیارد تومان تشکیل شد و در حال حاضر 65 میلیارد تومان سرمایه دارد.

طاهرزاده با بیان اینکه سال‌های گذشته با اصلاح ساختار صنعت چای تولید‌کنندگان این حوزه به بازرگانان چای تبدیل شده و در عرضه محصول با مشکل مواجه شدند گفت: مشکلات گسترده در عرضه محصولات چای و واردات چای خارجی موجب انباشت چای سنواتی در کشور شد.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه چای کشور با تاکید بر اینکه سالانه 120 هزار تن چای در کشور مصرف می‌شود خاطرنشان کرد: در حال حاضر بین 20 تا 35 هزار تن چای خشک در کشور تولید می‌شود و تمامی این چای در کشور مصرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه صادرات چای درجه یک ایرانی در حال حاضر به‌طور محدود انجام می‌شود و تلاش است که این صادرات گسترش یابد افزود: در حال حاضر 145 کارخانه‌ چای فعال در کشور وجود دارد که با ظرفیت پایین در حال فعالیت هستند.

طاهرزاده با بیان اینکه مساحت باغات چای کشور از 32 هزار هکتار به 22 هزار هکتار کاهش یافته است تصریح کرد: سال‌های اخیر به‌منظور کاهش تخریب باغات چای و تعطیلی کارخانجات چای اقدامات مطلوب و اثرگذاری در کشور صورت گرفته و روند تخریب باغات چای کاهش یافته است.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه چای کشور با تاکید بر اینکه حدود 20 کارخانه چای در کشور در فروش و عرضه محصولات خود موفق بوده و مسیر درست فعالیت در بازار را پیدا کرده‌اند بیان کرد: امروز چای ایرانی از محصولات شناخته شده در جهان است.

وی با اشاره به اینکه صنعت چای سال گذشته شرایط مطلوبی را پشت سر گذاشته و در حال حاضر حتی هزار تن چای سنواتی در کشور وجود ندارد افزود: احیاء صنعت چای در کشور نیازمند اقدامات و تعاملات ویژه مابین سیستم دولتی، خصوصی، کارخانه‌داران و باغداران است.

طاهرزاده محصول چای ایرانی را از سالم‌ترین چای‌های سراسر دنیا عنوان کرد و با بیان اینکه این محصول در کشور ارگانیک است گفت: هیچ‌گونه سمی برای از بین بردن آفات محصول چای در باغات چای کشور مصرف نمی‌شود و باغات چای ایران با مشکل آفات مواجه نیستند.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه چای کشور با اشاره به اینکه چای ایرانی از نظر سلامت جایگاه ویژه‌ای در دنیا دارد بیان کرد: برای جلوگیری از مصرف چای خارجی در کشور، تولیدکنندگان باید براساس ذائقه و سلیقه مردم تولید کنند.

وی با بیان‌ اینکه در حال حاضر 40 درصد بهای برگ سبز چای از سوی کارخانه‌دار و 60 درصد این بهاء توسط دولت پرداخت می‌شود تصریح کرد: حجم بیش از 70 درصد باغات چای کشور زیر 5 هزار متر است و این امر صرفه اقتصادی ندارد.

طاهرزاده چایکاران را از فقیرترین کشاورزان کشور دانست و با تاکید بر اینکه این در گذشته غنی‌ترین کشاورزان چایکاران بودند خاطرنشان کرد: بازگشت صنعت چای به وضعیت درخشان گذشته نیازمند تلاش، همت و عزم جدی مابین دولت و کشاورزان است.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه چای کشور با اشاره به اینکه 80 درصد برگ سبز چای در فصل بهار خریداری می‌شود و خرید این حجم از برگ سبز چای در فصل مذکور برای کارخانه‌داران دشوار است خاطرنشان کرد: مقوله نقدینگی از عمده‌ترین مشکلات کارخانجات چای در کشور است.

طاهرزاده با بیان اینکه صندوق حمایت از توسعه چای یک صندوق تخصصی است و این صندوق به‌طور مستقیم تنها با سهامداران و کشاورزان در تعامل است گفت: صندوق حمایت از توسعه چای با 8.5 میلیارد تومان سرمایه و 25 هزار عضو متشکل از 13 کارخانه در سال 94 تشکیل شد.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه چای کشور با تاکید بر اینکه 49 درصد سهام صندوق حمایت از توسعه چای دولتی و 51 درصد سهام آن خصوصی است تصریح کرد: تمامی سهام باغداران در صندوق حمایت از توسعه چای از سوی دولت پرداخت شده است.

وی 41 هزار نفر از ترکیب سهامدارن صندوق حمایت از توسعه چای را کشاورزان عنوان کرد و با اشاره به اینکه این میزان 70 درصد میزان سهامداران این صندوق را تشکیل می‌دهند افزود: 70 نفر از سهامداران این صندوق را کارخانه‌داران چای تشکیل می‌دهند.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه چای کشور با بیان اینکه 25 درصد سهام این صندوق متعلق به کارخانه‌داران چای است خاطرنشان کرد: 5 درصد سهام صندوق حمایت از توسعه چای مربوط به بازرگانان این محصول است.

طاهرزاده با اشاره به اینکه صندوق حمایت از  توسعه چای در حال حاضر با 42 هزار سهام‌دار 65 میلیارد تومان سرمایه دارد افزود: این صندوق همانند یک موسسه اعتباری به‌منظور حمایت و توسعه از صنعت چای به کشاورزان و کارخانه‌داران تسهیلات پرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه تسهیلات به‌زراعی، احیاء باغات و مکانیزه کردن کارخانجات از تسهیلات قابل پرداخت این صندوق است افزود: به ازای هر هکتار از باغات چای 2 میلیون تومان تسهیلات با کارمزد 4 درصد به کشاورزان پرداخت می‌شود.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه چای کشور با تاکید بر اینکه این تسهیلات در آغاز فصل پاییز تا پایان اسفندماه به کشاورزان پرداخت می‌شود تصریح کرد: بازپرداخت این تسهیلات به‌طور مرحله‌ای از بهای برگ سبز چای باغداران کسر می‌شود.

طاهرزاده پرداخت تسهیلات در مواقع بحرانی و سرمایه در گردش کارخانه‌داران را از دیگر تسهیلات در این صندوق بیان کرد و گفت: تسهیلات به کارخانه‌داران چای به‌طور یکساله و به‌منظور تامین ماشین‌آلات و مکانیزاسیون پرداخت می‌شود.

 مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه چای کشور با بیان اینکه علاوه بر این، تسهیلات خرید باغات چای و تجهیز مباحث فنی باغات و آبیاری کم‌فشار به کشاورزان پرداخت می‌شود تاکید کرد: بانک کشاورزی و بانک توسعه تعاون از بانک‌های عامل پرداخت این تسهیلات هستند.

وی از ورود فروش چای ایرانی به بازار بورس خبر داد و با تاکید بر اینکه فروش چای خشک به بازار بورس محصولات کشاورزی وارد می‌شود گفت: برای حمایت از تولیدکنندگان چای، جلوگیری از نوسان قیمت و رونق چای، این محصول کشاورزی امسال در زمان نخستین برداشت چای در لیست بورس محصولات کشاورزی قرار می‌گیرد.

 

 

RSS

 

شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی