توافقنامه سه جانبه در حوزه صنعت زنبورداری امضا شد

توافقنامه کاری مشترک بین صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور، وزارتخانه های جهاد کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف توسعه کسب و کار و تجارت زنبورداری ایران در بازارهای بین المللی امضا شد.

 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت مادر تخصصی؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی؛ توافقنامه کاری مشترک بین صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور، وزارتخانه های جهاد کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف توسعه کسب و کار و تجارت زنبورداری ایران در بازارهای بین المللی روز دوشنبه 9 اردیبهشت ماه 98 امضا شد.

این توافقنامه برای مدت سه سال و در قالب شش ماده به امضای معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر عامل صندوق حمایت از توصعه صنعت زنبورداری کشور رسید.

در مراسم امضای این توافقنامه کاری مشترک، مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی بر ایجاد زنجیره ارزش در حوزه زنبورداری کشور تاکید کرد و گفت: با بهره گیری از تکنولوژی و دانش باید محصولات جانبی و فرآوری عسل و ارزش افزوده آن افزایش یابد، زیرا خام فروشی در حوزه کشاورزی دیگر ارزش نیست.

وی با اشاره به فرآورده های عسل اظهار داشت: رویال ژل به عنوان یکی از محصولات فرآوری شده عسل از ارزش افزوده بالایی برخوردار است و امروز این محصول در دنیا به صورت میلی گرم و به صورت کپسول مصرف می شود.

وی افزود: در سال گذشته بر اساس سرشماره کلنی ها و زنبورداری های کشور ۳تا ۴تن رویال ژل در ایران با استفاده از تکنولوژی و دانش تولید شد.

رضایی در عین حال بر ورود به بازارهای جهانی عسل و فرآورده های آن تاکید و تصریح کرد: یکی از اهداف این توافقنامه کاری مشترک، انتقال دانش و آموزش مهارت در صنعت زنبورداری و کارشناسان فنی و شناسایی بازارهای جهانی برای صادرات عسل و محصولات جانبی آن است.

وی با بیان این که باید برندسازی در مورد عسل و فرآورده های آن در کشور تکمیل شود، گفت: برندهای محلی نیز ارزش خاص خود را دارند و باید روی آن کار و استانداردسازی شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه اظهار داشت: ایران به دلیل برخورداری از ۷تا ۹اقلیم مختلف برای انواع فعالیت ها در حوزه کشاورزی بستر مناسبی دارد و دارای رتبه در جهان است به طوری که از نظر تولید مرغ رتبه هفتم و تولید عسل رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده است.

در این مراسم، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر افزایش بهره وری در صنعت زنبورداری به منظور افزایش درآمد تولید کنندگان تاکید ورزید.

عیسی منصوری، امضای این توافقنامه کاری مشترک را نقطه عطفی برای ایجاد تحول در توسعه صنعت زنبورداری عنوان کرد و گفت: زمینه های ایجاد آزمایشگاه های مرجع برای محصول عسل فراهم شده و تلاش می کنیم از ظرفیت های تکنولوژی های جدید سازمان یونیدو برای نوآوری در تولید، آموزش و توسعه بازار نیز استفاده کنیم.

وی افزود: ارزیابی های ما در سا ل ۹۵نشان می دهد که میزان بهره وری بر ازای هر کندو در مقایسه با سایر کشورها، وضعیت مطلوبی ندارد و تولید محصولات جانبی و فرآوری شده از عسل به میزان کافی نیست.

منصوری با اذعان به این که صنعت زنبورداری در این دوره پر چالش اقتصادی از ظرفیت خوبی برای رشد برخوردار است، اظهار داشت: ارزیابی ها حاکی از آن است که این صنعت می تواند با بهره گیری از تکنولوژی های جدید و دانش جهانی، دوره رونق را تجربه کند و در عین حال برای کشاورزان که تنها در یک یا دو فصل سال مشغول کار هستند، در سایر فصول اشتغالزایی و درآمدزایی کند. 

RSS

 

شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی