رئیس جمهور:

حفظ همزمان قدرت خرید مردم و صرفه تولیدات کشاورزی ضروری است

رو تیتر رئیس جمهور:

رئیس‌جمهور حفظ همزمان قدرت خرید مردم و صرفه تولیدات کشاورزی را ضروری دانست و تأکید کرد: کشاورزان، دامداران و باغداران عزیز امنیت آفرین هستند و وظیفه دولت نیز تأمین امنیت برای فعالیت آن‌هاست.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مادر تخصصی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی بااینکه دانشگاه و بخش کشاورزی باید با اولویت دادن به نیازهای مردم متصل باشند، تصریح کرد: حرکت به سمت خودکفایی در نهاده‌های کشاورزی و دامی ضروری است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه «در برابر دست‌های پینه‌بسته کشاورزان تعظیم می‌کنیم و قدردان تلاش‌های آن‌ها هستیم»، گفت: کشاورز باید قادر به تأمین زندگی خود باشد و وزیر جهاد کشاورزی، دلسوز، پیگیر و متعهد به حقوق کشاورزان است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه بار اصلی امنیت کشور بر دوش کشاورز قرار دارد، اظهار داشت: وقتی کلمه امنیت بکار برده می‌شود، معمولاً نیروهای نظامی و انتظامی به اذهان عمومی متبادر می‌گردد و این در حالی است که بخش بزرگی از تأمین امنیت به دست کشاورزان عزیز است. بی‌تردید اگر مردم برای تأمین خوراک و غذای خود دغدغه خاطر داشته باشند، امنیتی نیز وجود نخواهد داشت.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: بخش بزرگی از آرامش و امنیت خاطر مردم در سایه تأمین مواد غذایی موردنیاز حاصل می‌شود و درگذشته چنین بود که هرکسی مواد موردنیاز سالیانه خود را ذخیره می‌کرد و در تأمین امنیت خود نقش اساسی داشت اما امروز مسئولیت تأمین امنیت به‌واسطه تغییر شرایط زندگی در مرکزیتی به نام دولت و وزارت جهاد کشاورزی متمرکزشده است که مسئولیت بسیار سخت و سنگینی محسوب می‌شود.

دکتر روحانی افزود: دولت و وزیر جهاد کشاورزی باید از زمان کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی مراقب باشند که این محصولات به‌اندازه کافی تولیدشده باشد و نسبت به نحوه خرید و توزیع آن برنامه‌ریزی لازم را به عمل‌آورده باشد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: کشاورزان و همه‌کسانی که مواد غذایی نیازمندی‌های ضروری زندگی و حیات و کالری موردنیاز مردم را تأمین می‌کنند، بزرگ‌ترین امنیت را برای کشور می‌آفرینند و در کشورمان هرکدام از وزارتخانه‌ها بخشی از تأمین آرامش و آسودگی خاطر مردم را بر عهده‌دارند که اگر خللی در کار آن‌ها وجود داشته باشد زنجیره تولید و آرامش خاطر مردم به هم می‌ریزد.

دکتر روحانی بابیان اینکه دولت در مقابل کشاورزی که مسئولیت تأمین امنیت غذایی مردم را بر عهده دارد، وظیفه دارد که امنیت خود کشاورز را تأمین نماید، اظهار داشت: بدون تردید اگر کشاورز برای تولید و فروش محصول خود امنیت خاطر نداشته باشد، نمی‌تواند برای جامعه و مردم امنیت بیافریند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه کشاورزان با مشکلاتی ناشی از بارش شدید و یا کم‌آبی، آفت‌ها، گرمازدگی و سرمازدگی شدید مواجه هستند، تصریح کرد: باید در همه این حوزه‌ها برنامه‌ریزی کرد تا امنیت کشاورزان تأمین شود.

دکتر روحانی با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم و حتی تحصیل‌کردگان تصور می‌کنند که کشورمان در تأمین فنّاوری‌های بزرگ و های‌تک، با مشکل مواجه است درحالی‌که بعضاً در بخش علوفه، ذرت و نهاده‌های دامی دچار گرفتاری و مشکل هستیم و سالانه حجم زیادی از این محصولات را وارد می‌کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید در حوزه غذا و تأمین مواد غذایی روی پای خود بایستیم و نیازمندی‌های خود در این حوزه را از سفره و مزرعه ایران تولید کنیم.

دکتر روحانی با قدردانی از تلاش‌های وزیر و معاونین وزارت جهاد کشاورزی، اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی، کاملاً دلسوزانه، متعهدانه و بااحساس وظیفه دینی و ملی عمل می‌کند و در رفع مشکل کشاورزان اهتمام جدی دارد.

رئیس‌جمهور بابیان اینکه دولت غیر از تأمین مواد و محصولات کشاورزی و غذایی باید به فکر قدرت خرید مردم هم باشد، اظهار داشت: اگر بهترین مواد غذایی در کشورمان تولید شود، اما مردم قدرت خرید نداشته باشند، بی‌تردید به‌مرور در تولید مواد غذایی نیز دچار مشکل خواهیم بود، لذا باید هر دو بخش را موردتوجه جدی قرار داده و تعادل ایجاد کنیم، به‌نحوی‌که هم مردم قدرت خرید داشته باشند و هم تولیدات بخش کشاورزی و دامی نیز به‌صرفه باشد.

دکتر روحانی تصریح کرد: دولت یکی از وظایف خود را تأمین امنیت برای بخش کشاورزی و کشاورزان عزیز می‌داند، چراکه آن‌ها تأمین‌کننده بخش بزرگی از امنیت کشور هستند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر لزوم وجود ارتباط بین دانشگاه و تولید در همه عرصه‌ها، گفت: دانشگاه باید کاملاً به بخش کشاورزی متصل باشد و با توجه به اینکه در بخش زمین کشاورزی و آب با محدودیت‌هایی مواجه هستیم، بتوانیم با ابتکارات علمی و استفاده از فناوری‌های نو بهره‌وری را افزایش دهیم.

دکتر روحانی با اشاره به مشکلات ایجادشده در حوزه آب‌های زیرزمینی، گفت: امروز در بعضی از حوزه‌ها به‌ویژه حوزه آب، با مواردی مواجه هستیم که از قبل، پیش‌خور شده است و با مجوزهای نادرستی که صادرشده آب‌های زیرزمینی با افت شدیدی مواجه شدند به‌نحوی‌که اگر درجایی با ۳۰ متر به آب دسترسی پیدا می‌شد امروز در همان مکان باید چاه ۳۰۰ متری حفر شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه متأسفانه با برخی اقدامات بی‌رویه و نابجا به طبیعت ظلم شده است، ‌گفت: بی‌تردید هر کس به طبیعت ظلم کند، طبیعت واکنش نشان داده و نسبت به آن گذشت نمی‌کند و بخشی از قهر و غضبی که از آن نام‌برده می‌شود، مربوط به برخورد نادرست با طبیعت است.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه باید شرایط مساعد را برای کشورمان مهیاسازیم، گفت: اگرچه در زمین کشاورزی و آب محدودیت داریم اما توانمندی فکری ایرانیان و علم و طراحی‌های جوانان عزیزمان، نامحدود است که با این توانمندی می‌توانیم آثار دو محدودیت قبلی را کاهش دهیم.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود در دیدار وزیر و معاونان و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت توسعه جنگل‌ها در کشور، گفت: زراعت چوب از زراعت‌های مهم در کشور است که می‌تواند در برخی مناطق کشور موردتوجه قرار گیرد و درآمد حاصل از زراعت چوب برخی مواقع می‌تواند حتی از درآمد محصولات کشاورزی همچون برنج هم بیشتر باشد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: زراعت چوب برای بخش‌های صنعت کاغذ، صنایع تولید لوازم‌خانگی و برخی صنایع دیگر مهم است، پس باید تلاش کنیم در زراعت چوب بیشتر فعال شویم.

رئیس‌جمهور در ادامه به بحث کشت دیم محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: می‌توان با توسعه کشت دیم مانند برخی کشورهای اروپایی، همچون اسپانیا به کشت زیتون اقدام کرد و زیتون تولید کنیم که برای سلامت ما بسیار مهم است.

دکتر روحانی ضمن برشمردن اهمیت گیاهان دارویی اظهار داشت: در بخش گیاهان دارویی نیز می‌توان با افزایش تولید هم به‌سلامت جامعه کمک کرد و هم با صادرات آن، درآمدزایی ایجاد نمود.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به افزایش قیمت لبنیات و گوشت در هفته‌های اخیر، گفت: در این زمینه در دولت با حضور وزیران کشاورزی، صنعت و تجارت بحث‌های زیادی صورت گرفت. مردم نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در بحث دام و طیور با مشکل قاچاق مواجه هستیم، گفت: باید با جدیت با بحث قاچاق دام در کشور مقابله کرده و این مشکل را حل کنیم.

رئیس‌جمهور در این رابطه تغییر الگوی مصرف مردم از گوشت قرمز به گوشت سفید و استفاده از آبزیان اشاره کرد و افزود: گوشت سفید و محصولات دریایی می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای گوشت قرمز در سبد مصرفی مردم باشد و امروز وقت آن است که با تولید باکیفیت آبزیان ازجمله ماهی و میگو، مقداری از بار گوشت موردنیاز مردم از دریا تأمین شود.

دکتر روحانی بابیان اینکه مدیران جهاد کشاورزی و دست‌اندرکاران فکر کنند که باید چه‌کار کنیم که مردم به‌وفور مواد غذایی لازم را در اختیار داشته باشند، گفت: در داخل کشور باید امنیت لازم برای تولید محصولات کشاورزی را فراهم کنیم.

رئیس‌جمهور قاچاق کالاهای اساسی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین می‌شود را رانت‌خواری، سوءاستفاده و خیانت به کشور دانست و گفت: متأسفانه دلالان با سوءاستفاده از شرایط، این کالاها را به آن‌سوی مرزها قاچاق می‌کنند که باید با آن مقابله شود و نهادهای مسئول، با دقت موضوع را پیگیری کنند.

دکتر روحانی متعادل کردن بازار و تنظیم و برنامه‌ریزی تولید محصولات را موضوعی بسیار مهم توصیف کرد و گفت: باید با بیمه، کشاورزی و تولید محصولات غذایی موردنیاز خود را تضمین کنیم و کشاورز باید احساس کند، بیمه امنیت او را حفظ می‌کند.

رئیس‌جمهور شعار «امنیت ما با کشاورزی و امنیت کشاورزی با ما» را سرلوحه اقدامات و تلاش‌ها در این حوزه دانست و گفت: برای خوداتکایی کشور در تولید محصولات کشاورزی این شعار محوری ما است.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود از دست‌اندرکاران و مسئولان به خاطر خودکفایی در تولید گندم سپاسگزاری کرد و گفت:‌ با تلاش‌های انجام‌شده، بحمدالله چند سالی است که در تولید گندم خودکفا هستیم و درحالی‌که در مقطعی ایران حتی دومین کشور واردکننده گندم بود، امروز روی پای خود ایستاده و گندم موردنیازمان را خودمان تولید می‌کنیم.

رئیس‌جمهور بابیان اینکه درگذشته نیز در یک سال به خودکفایی در گندم دست‌یافتیم اما این خودکفایی ادامه نیافت، گفت: ادامه این خودکفایی در سال‌های آینده بسیار مهم است که باید برای آن تلاش و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش بابیان اینکه کارهای بسیار بزرگی درزمینه افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشور طی سال‌های گذشته انجام گفته است، اظهار داشت: تولید محصولات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۲۲ میلیون تن افزایش‌یافته یعنی ما با ۲۵ میلیون تن افزایش تولید در محصولات کشاورزی مواجه بوده‌ایم که سالانه حدود ۵ میلیون تن می‌باشد و این کار بسیار مهمی است.

دکتر روحانی بابیان اینکه اگر تلاش و سرمایه‌گذاری در این زمینه بیشتر شود می‌توان این رقم را به ۱۰ میلیون تن در سال افزایش داد، گفت: در استان‌های خوزستان و ایلام در این چند سال نزدیک به ۳۰۰ هزار هکتار و در سیستان و بلوچستان ۴۶ هزار هکتار زمین با کانال‌کشی و زهکشی برای کشت با آبیاری نوین آماده‌شده و آیا این کار مهمی نیست؟ مردم باید از این اقدامات مطلع شوند و رسانه‌ها و صداوسیما باید این اقدامات را به اطلاع مردم برسانند.

رئیس‌جمهور همچنین دانش‌بنیان کردن بخش کشاورزی را مورد تأکید قرارداد و گفت: امروز استفاده از اینترنت و فضای مجازی در همه حوزه‌ها و ازجمله بخش کشاورزی تحول ایجاد کرده و موجب رونق کارها شده است هرچند که عده‌ای به‌حق یا ناحق در مورد فضای مجازی ناراحت هستند اما امروزه همه کارها با تلفن همراه و استفاده از فضای مجازی و اینترنت انجام می‌شود.

دکتر روحانی بابیان اینکه باید از همه افکار و ایده‌های خوب و کاربردی استفاده کنیم، به سفر خود به کشور هندوستان و اظهارات نخست‌وزیر این کشور در خصوص جلوگیری از تبخیر آب به کمک پوشاندن سطح نهرها اشاره کرد و گفت: می‌توان با استفاده از فناوری و دانش‌بنیان شدن کشاورزی از انرژی‌های نوین استفاده کرد و بهره‌گیری از منابع را افزایش داد.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت حذف واسطه‌ها از چرخه تولید، توزیع و مصرف محصولات کشاورزی گفت: سال‌هاست که بحث قطع دست واسطه‌ها از این چرخه مطرح می‌شود و متأسفانه همچنان عده‌ای دلال که موجب نگرانی مردم، کشاورزان و تولیدکنندگان هستند، سود اصلی را از تولید محصولات نصیب خود می‌کنند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: حرکت‌ها و اقدامات دانش‌بنیان و علمی می‌تواند رابطه بین کشاورز، تولیدکننده و مصرف‌کننده را بهبود بخشیده و نقش واسطه‌ها و دلالان را کاهش دهد.

رئیس‌جمهور در ادامه، حفاظت از آب، خاک، جنگل‌ها و مراتع را از وظایف بسیار مهم دولت و مردم عنوان کرد و افزود: با از بین رفتن مراتع، خاک هم از بین می‌رود و نباید اجازه دهیم که با کشت نادرست و استفاده از سموم و کودهای غیراستاندارد و اضافه و حتی آب اضافه، خاک از بین برود.

دکتر روحانی بابیان اینکه اقدامات وزارت جهاد کشاورزی درزمینه بهره‌وری آب موردحمایت دولت است، گفت: باید برای کاهش مصرف آب تلاش کنیم و درزمینهٔآب کشاورزی نیز با استفاده از سیستم‌ها آبیاری قطره‌ای و کشت گلخانه‌ای، هم کیفیت تولید محصولات و هم میزان تولید را افزایش دهیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه سلامت مردم یک اصل مهم برای ما است، گفت: محصولات کشاورزی را باید سالم و باکیفیت تولید و در اختیار مردم قرار دهید و در مسیر تولید محصولات کشاورزی حفاظت از آب‌وخاک ضرورت دارد.

دکتر روحانی با اشاره به اهمیت مقدار و کیفیت نوع سموم مصرفی در کشاورزی، گفت: بنا بر اعلام وزیر جهاد کشاورزی بعد از برجام این امکان برای کشور فراهم شد که سموم کشاورزی استاندارد و باکیفیت تهیه شود که این موضوع به‌سلامت محصولات تولیدی بسیار کمک کرده است، هرچند که وقتی اسم برجام را می‌آوریم، برخی ناراحت می‌شوند.

رئیس‌جمهور بابیان اینکه اقدامات خوب انجام‌شده از سوی کشاورزان و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در کشور باید اطلاع‌رسانی شود، گفت: افزایش ۲۵ میلیون تنی محصولات کشاورزی طی ۵ سال گذشته، آماده‌سازی ۳۰۰ هزار هکتار زمین در استان‌های خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان، افزایش دو برابری کشت گلخانه‌ای از ۸ به ۱۵ هزار هکتار، افزایش تولید آبزیان و افزایش تولید چغندر که به خودکفایی در تولید شکر در سال‌های آینده منجر خواهد شد، اقدامات مهمی است که انجام‌شده است.

دکتر روحانی بابیان اینکه امروز هیچ روستای بالای ۱۰ خانوار در کشور نداریم که برق نداشته باشد، گفت: هزاران کیلومتر جاده روستایی در طول ۵ سال گذشته ترمیم و ایجادشده است، همه روستاهای کشور به اینترنت دسترسی دارند، عملیات گاز کشی در این مدت معادل کل گاز کشی در تاریخ کشور بوده است، اجرای طرح تحول سلامت برای تأمین بهداشت و سلامت مردم ازجمله اقدامات بزرگی است که از سوی دولت یازدهم و دوازدهم انجام‌شده است.

رئیس‌جمهور بابیان اینکه امروز در مقایسه با سال ۹۲، گندم به قیمت ۴ برابری از گندم کاران خریداری می‌شود، گفت: هرچه به کشاورز، باغدار، دامدار، گندم‌کار و تولیدکننده محصولات کشاورزی کمک کنیم، وظیفه ماست زیرا آن‌ها معیشت، غذا و امنیت مردم را تأمین می‌کنند و ما هم باید از آن‌ها حمایت کنیم.

رئیس‌جمهور در پایان از اقدامات و تلاش‌های وزیر، معاونان و مدیران وزارت جهاد کشاورزی و همه خدمتگزاران به مردم در حوزه کشاورزی قدردانی کرد.

در این دیدار وزیر و تعدادی از معاونان وزارت جهاد کشاورزی گزارشی از شاخص‌های کلان بخش کشاورزی و دستاوردها و چالش‌هایی که در حوزه فعالیت خود با آن مواجه هستند، ارائه کردند.

وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه در دوره دولت یازدهم و دوازدهم سرمایه‌گذاری بی‌سابقه‌ای در حوزه آب، خاک و آبخیزداری انجام‌شده است، گفت: این سرمایه‌گذاری در طول تاریخ بی‌سابقه بوده و بی‌تردید آثار و ثمرات بلندمدتی را برای کشورمان و مردم عزیز به دنبال خواهد داشت و در این مدت سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از ۱۷۰۰ میلیارد تومان به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش‌یافته است.

 

همچنین بر اساس گزارش معاونین وزارت جهاد کشاورزی کسری تراز تجاری بخش کشاورزی از منفی ۸.۱ میلیارد دلار در سال ۹۲ در سال جاری به منفی ۲.۸ میلیارد دلار کاهش‌یافته است که به‌طور متوسط ۵ میلیارد دلار کاهش داشته‌ایم که دستاورد بزرگی محسوب می‌شود و محصولات باغی از ۱۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تن در سال ۹۲، امروز به بیش از ۲۲ میلیون تن افزایش‌یافته است و از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۱۵ هزار هکتار گلخانه در کشور ایجادشده است.

تشکیل صندوق توسعه محصولات کشاورزی، رونق ارتباط بخش کشاورزی با صنعت و شرکت‌های دانش‌بنیان از دیگر مواردی بود که در این گزارش‌ها به آن اشاره گردید.

در این دیدار همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین تقوی نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با تقدیر از توجه ویژه دولت به بخش کشاورزی، اظهار داشت: همه باید در جهت تقویت امید در جامعه تلاش کنیم و وزارت جهاد کشاورزی که مسئولیت تأمین معیشت مردم را بر عهده دارد، می‌تواند در تقویت روحیه نشاط و امید نقش کلیدی داشته باشد.

وی وزیر جهاد کشاورزی را نیروی جهادی و متعهد توصیف کرد و گفت: اقدامات خوبی در این وزارتخانه در جریان است و شاهد جهش بلندی در بخش‌های مختلف کشاورزی هستیم و به‌واسطه این اقدامات شاهد حرکت به سمت علمی شدن هر چه بیشتر حوزه کشاورزی می‌باشیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین تقوی خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به کشاورزی شده است و به‌ویژه در حوزه آب گام‌های بسیار بلندی برداشته‌شده است که جای تقدیر و قدردانی دارد.

RSS

 

شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی