کسب نخستین مدال بين المللي صنعت زنبورداري بعد از نودسال در كنگره جهاني زنبور عسل (آپيمونديا)

در چهل و پنجمین کنگره جهانی زنبور عسل (آپيمونديا) در ترکیه، عسل های تولیدی سهام داران صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری ایران توانست در شاخه عسل‌های تجاری، برای نخستین بار رتبه سوم را در میان کشورهای شرکت‌کننده به دست آورد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت مادر تخصصی؛ بهزاد بانکی پور؛ مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداریکشور گفت: پس از ۹۰سال  از برگزاری این کنگره، برای نخستین بار، با تلاش صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور مدال برنز رده عسل تجاری (Commercial Honey) در چهل و پنجمین کنگره آپی‌موندیا  در ترکیه به ایران رسید.

وی افزود: عسل ارائه شده برای انجام آزمایشات لازم به چهل و پنجمین کنگره بین‌المللی آپی‌موندیا در استانبول ترکیه که از جمعه هفتم مهر آغاز شده بود، از استان لرستان بود.

بانکی پور اظهار داشت: در این کنگره، نمایندگان کشورهای مختلفی مانند چین، ترکیه، آمریکا، انگلیس، هند، نیجریه، آلمان و... عسل تجاری خود را اراده و به نمایش گذاشتند که در این میان، زنبورداران ایرانی نیز ۱۲غرفه در اختیار داشتند. طبق نظر کارشناسان، این رتبه می‌تواند عسل تجاری ایران را در بازارهای جهانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار سازد.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداریتصریح کرد: نقطه عطف دیگری با کسب اولین مدال جهانی برای صنعت زنبورداری ایران رقم خورد، اگرچه اعتقاد دارم خیلی پیش از این ما شایسته این مدال و مدالهای خوشرنگ تر از آن بودیم و تاکید می نمایم این افتخار متعلق و مختص هیچ فرد، گروه و جناحی نیست بلکه متعلق به صنعت زنبورداری کشور و زنبورداران پاک دست آن است.

وی گفت: ما صرفاً کارگزارانی بودیم برای رسیدن حق به حق دار که همانا زنبورداران پاک دست این مرز و بوم هستند. باید از هیات مدیره صندوق کمال تشکر و امتنان را به جهت همدلی، همکاری و پشتیبانی هایشان داشته باشم، که اگر نبود پشتیبانی و همکاری ایشان چنین موفقیتی حاصل نمی شد.

بانکی پور با بیان اینکه در سالن ارایه جوایز که بهترین های دنیا از اقصی نقاط جهان حضور داشتند؛ پتانسیل های ایران را دیدند و شنیدند،  نام ایران در بالاترین جایگاه جهانی زنبورعسل دنیا جزو برترین ها خوانده شد و عسل ایران بیش از پیش به جهانیان شناسانده شد، اینها همه نشان از لیاقت، شایستگی و توان کشور ما در صنعت زنبورداری جهان دارد.

وی اظهار امیدواری کرد که در سایه تلاش، مدیریت و همت بیش از پیش با در نظر گرفتن منافع ملی به جای منافع شخصی و استفاده حداکثری از منابع، امکانات و فرصت هایی که در اختیارمان است،  هر روز و هر سال قله های افتخار جهانی را فتح و مسیر توسعه صنعت را هموار تر نماییم. 

بانکی پور گفت: در این دوره بیش از ۳۰هزار تن از ۱۲۰کشور دنیا حضور داشتند. با همت و تلاش و حمایت صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور، چهل و پنجمین کنگره جهانی زنبورعسل مصادف شد با قویترین حضور کشور ایران در تاریخ ۹۰ساله برگزاری کنگره، مجموعه اقدامات و حمایت های صندوق باعث شد کشور ایران برای اولین بار بیش از ۱۲عرفه با مساحت ۱۰۸مترمربع در این کنگره داشته باشد که در اختیار ۸تا از بهترین فعالان صنعت زنبورداری قرار گرفت.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداریتصریح کرد: بالغ بر۲۵۰تن از پرورش دهندگان زنبورعسل به همت صندوق در این کنگره ثبت نام و حضور یافتند که در نوع خود بی سابقه بوده است.

 

وی اظهار داشت: برای نخستین بار مقالات کنگره برای پرورش دهندگان زنبورعسل ایرانی حاضر در کنگره به صورت همزمان به زبان فارسی برگردان شدو به همت صندوق کلاس های آموزشی با استادان بین المللی برای پرورش دهندگان زنبورعسل ایرانی برگزار گردید.

بانکی پور گفت: تعداد زیادی از مدیران تشکلهای زنبورداری کشور با حمایت صندوق در این کنگره حضور یافتند. در طی برگزاری کنگره چندین تفاهم نامه همکاری در حوزه های انتقال تکنولوژی و واردکردن دستگاه های پیشرفته به صنعت زنبورداری کشور توسط صندوق منعقد گردید و مهمترین دستاورد کسب رتبه سوم و دریافت مدال برنز بهترین عسل جهان در کلاس عسل های تجاری توسط صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور برای اولین بار در تاریخ صنعت زنبورداری کشور و تاریخ ۹۰ساله برگزاری کنگره مذکور بود.

گفتنی است؛ در این کنگره حسن رکنی، معاون وزیر و جمعی از نمایندگان کمیسیون کشاورزی و برنامه بودجه مجلس شورای اسلامی حضور داشتند و از نزدیک از کنگره مذکور بازدید کرد.

 

RSS

 

شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی